Każdy z nas marzy o nieskazitelnej cerze pozbawionej niedoskonałości, wyprysków i nieestetycznych zmian. Niestety jedną z przypadłości, która dotyczy bardzo dużego grona osób, jest trądzik. Powszechny problem stanowi jednak nie tylko trądzik pospolity, ale również trądzik różowaty. Przyczyny jego występowania, jak i charakterystyczne objawy oraz właściwa pielęgnacja nieco się od siebie różnią. Sprawdź, jaki krem na trądzik różowaty wybrać, a jakie produkty zastosować w przypadku występowania typowego trądziku pospolitego.
Spis Treści
Czy trądzik różowaty jest rodzajem trądziku pospolitego?
Aby móc odpowiednio dobrać składniki niezbędne w pielęgnacji cery trądzikowej należy najpierw jasno rozgraniczyć dwa często mylone ze sobą pojęcia. Trądzik pospolity i trądzik różowaty często uznawane są za ten sam typ problemu. Tymczasem, choć objawy trądziku różowatego mogą niekiedy przypominać trądzik pospolity, jest to zupełnie inna przypadłość.
Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, dotyczącą skóry twarzy. W przebiegu tego schorzenia charakterystyczne są nie tylko grudki i krostki występujące na twarzy, ale również rumień oraz popękane naczynka, czyli tak zwane pajączki. Przyczyna występowania tej choroby nie jest do końca rozpoznana. W dużej mierze trądzik różowaty pojawia się u osób narażonych na nadmierny stres, ekspozycję na słońce, ale też zaburzenia hormonalne i nieprawidłowości naczyniowe.
W przypadku trądziku pospolitego natomiast jest to choroba spowodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, a także ich zwiększonym rogowaceniem i pojawianiem się zakażeń bakteryjnych. Na skórze występują wówczas zaskórniki otwarte oraz zamknięte, a także guzki, krosty, grudki czy torbiele ropne.
Choć w niektórych stadiach choroby oba rodzaje trądziku są do siebie podobne, objawy należy pielęgnować w zupełnie różny sposób i stosować w tym celu odmienne kosmetyki. Brak rozeznania w tej kwestii spotęguje nieestetyczne zmiany skórne, a stosowanie wybranych kremów może być wtedy zupełnie nieefektywne.
Co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem pospolitym?
Składniki aktywne zawarte w kosmetykach na trądzik powinny wpływać na ograniczenie wydzielania sebum oraz normalizację pracy gruczołów łojowych. Jednocześnie niezwykle istotne jest nawilżanie skóry oraz regeneracja bariery hydrolipidowej, która stanowi naturalną warstwę ochronną. Zadania te można realizować jednocześnie dzięki kosmetykom z linii dermo face sebio BHL tołpa.® z doskonale nawilżającą trehalozą, kwasami, mocznikiem i aminokwasami.
Kwas salicylowy w kosmetykach na trądzik pospolity – jak działa?
Kwas salicylowy zaliczany jest do grupy kwasów BHA. Wykazuje działanie przeciwzapalne, złuszczające i przeciwbakteryjne. Dzięki temu doskonale złuszcza martwe komórki naskórka, które zazwyczaj zatykają pory i powodują powstawanie niedoskonałości. Kwas salicylowy w kosmetykach przeciwtrądzikowych zwalcza również drobnoustroje, które sprzyjają namnażaniu się wyprysków.
Za sprawą kwasu salicylowego w kosmetykach możliwe jest również redukowanie zaczerwienień i rozjaśnianie przebarwień. To składnik, który regularnie stosowany zmniejsza ilość wydzielanego sebum oraz ma korzystny wpływ na poprawę struktury skóry.
Niacynamid – witamina cenna w walce z trądzikiem
Niacynamid, czyli witamina B3 wspomaga regulowanie wydzielania sebum i zmniejsza ryzyko pojawiania się zaskórników. Związek ten wykazuje również właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Zawartość w kosmetykach niacynamidu ma wpływ również na łagodzenie podrażnień i rozjaśnianie przebarwień.
Kwas hialuronowy i trehaloza – moc nawilżenia, jakiej potrzebuje cera trądzikowa
Kosmetyki do cery trądzikowej powinny również zawierać substancje silnie nawilżające, np. kwas hialuronowy. Związek ten zapobiega utracie wody oraz sprawia, że cera staje się elastyczna i miękka w dotyku. Kwas hialuronowy to również składnik, który często stanowi jeden ze związków znajdujących się w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Innym cennym składnikiem aktywnym do walki z trądzikiem jest trehaloza, która doskonale stabilizuje białka i struktury komórkowe, a także zapobiega odwodnieniu cery. To związek, który ochrania komórki przed uszkodzeniami i stresem oksydacyjnym. Serum nawilżająco-kojące sebio BHL dermo face tołpa.® to produkt niekomedogenny o lekkiej konsystencji, który świetnie nawilża, koi podrażnienia i zwalcza niedoskonałości. Zawiera w swoim składzie trehalozę, a także inne cenne składniki w walce z trądzikiem i odbudowywaniu bariery hydrolipidowej.
Ceramidy i składniki roślinne
W zwalczaniu trądziku istotna jest również regeneracja i odbudowa komórek oraz cery. Niezastąpionymi składnikami w tej kwestii są ceramidy, a szczególnie ceramid NP. Związek ten przyczynia się do wzmacniania bariery hydrolipidowej skóry, a także bierze udział w jej aktywnej odbudowie. Poza tym doskonale nawilża i zatrzymuje wodę w komórkach naskórka.
Warto też sięgać po kosmetyki zawierające różnego rodzaju ekstrakty i oleje roślinne, takie jak na przykład olej jojoba. Wykazuje on działanie zapobiegające przesuszaniu się skóry oraz wspomaga łagodzenie podrażnień. Olejek jojoba również intensywnie stymuluje cerę do regeneracji i ma wpływ na poziom nawilżenia skóry. Zarówno ceramid NP, jak i olejek jojoba to jedne z ze składników znajdujących się w lipidowej emulsji nawilżającej sebio BHL dermo face tołpa.®. Produkt ten doskonale nawilża oraz dostarcza lipidów cerze trądzikowej. To idealny kosmetyk do cery wrażliwej.
Co będzie najlepszym wyborem na trądzik różowaty?
Natomiast cera borykająca się z trądzikiem różowatym wymaga zastosowania kremu jak i innych produktów o nieco odmiennym składzie. Wśród pożądanych składników powinny znaleźć się związki, które uszczelnią naczynka krwionośne, a także zredukują występujący rumień i stworzą ochronę przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby prowadzić do rozwoju tej przypadłości. Jej objawy można zmniejszyć m.in. za pomocą kosmetyków z dodatkiem kwasu azelainowego, ekstraktu z rumianku, retinolu i filtrów UV.
Kwas azelainowy – związek wielozadaniowy
Kwas azelainowy to składnik aktywny, który powszechnie stosowany jest do zwalczania trądziku, w tym przede wszystkim trądziku różowatego. Jest to możliwe dzięki wykazywaniu właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, keratolitycznych, antyoksydacyjnych, ale też rozjaśniających, co korzystnie wpływa na występujący rumień. Kwas azelainowy to także związek, który można stosować w każdym wieku, również do leczenia trądziku młodzieńczego.
Wśród właściwości kwasu azelainowego znajduje się także zauważalne zwężenie porów czy zmniejszenie ilości występujących zaskórników.
Retinol – cenna pochodna witaminy A
Dobrym wyborem na trądzik różowaty będzie także krem zawierający retinol. To powszechny składnik występujący nie tylko w kosmetykach, ale również w różnego rodzaju farmaceutykach stosowanych przez dermatologów. Regularne aplikowanie produktów z retinolem pomaga zmniejszyć występujący stan zapalny skóry, a także łojotok oraz poprawić elastyczność cery. Retinol umożliwia również redukcję przebarwień powstałych na skutek trądziku.
Filtry UV, pantenol i alantoina – ochrona i łagodzenie
Bardzo ważne jest, aby odpowiedni krem na trądzik różowaty, wyposażony był w filtr UV. Promieniowanie słoneczne to jeden z głównych czynników, który ma wpływ na pojawianie się charakterystycznego rumienia i pękanie naczynek. Ponadto warto, aby kosmetyki pielęgnacyjne zawierały również związki łagodzące, takie jak pantenol czy allantoina, a także roślinne dodatki np. z jeżówki. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie cery, dlatego korzystnym składnikiem będzie dodatek kwasu hialuronowego.